Interaktívna tabuľa sa od klasickej bielej magnetickej tabule odlišuje tým, že má v sebe zabudovaný senzor na rozpoznávanie dotykov prsta, pera alebo akéhokoľvek iného predmetu. Technológia rozpoznávanie dotykov je buď ultrazvuková, alebo infračervená – pre používateľa to však neznamená prakticky žiaden rozdiel. Pri prvej inštalácii sa totiž urobí kalibrácia (čiže softvér si načíta pracovnú plochu) a následne už budú Vaše dotyky pracovnej plochy presné.
Interaktívne tabule v našej ponuke zahŕňajú značky Qomo, Hitachi, Triumph Board, Promethean Activboard, Eliteboard, Smart Board a iné. Všetky modely sú magnetické a umožňujú ovládanie perom alebo prstom, ako aj písanie klasickými fixkami. Ak však plánujete písať fixkami často, určite odporúčame vybrať si interaktívnu tabuľu s keramickým povrchom - napríklad PRO-Board, ktorá má keramický povrch s certifkátom E3.
Pri práci s tabuľou je môžete použiť akýkoľvek interaktívny program (výukové dvd, interaktívne hry, windows software, atď), nakoľko je tabuľa (rovnako ako všetky tabule) v podstate "dotykovým monitorom" počítača. Tabule sú navrhované aj pre základnú školu ZŠ a tiež pre materskú školu MŠ, kde deťom umožňujú prácu viacerými prstami (keďže ešte nemajú návyk pracovať perom).
Súčasťou balenia každej tabule je interaktívny sofvér. Každý výrobca má svoj vlastný program, no všetky sú porovnateľné. Umožňujú napríklad písať, kresliť, vkladať obrázky a iné objekty, ukladať rozrobenú prácu, robiť printscreeny, videá atď. Každá jedna tabuľa umožňuje používať interaktívne DVD alebo rôzny výukový softvér, nakoľko fungujú úplne nezávisle od software pribaleného k tabuli. Súčasťou programového balíka každej tabule je samozrejme kalibrácia.
Všetky interaktívne tabule pre svoje fungovanie nevyhnutne potrebujú
projektor, ideálne s krátkou projekciou (tzv. short throw). Ten premieta obraz zo vzdialenosti cca 1 metra priamo z ponad hlavy používateľa. Tým sa zabráni, aby si používateľ vrhal na tabuľu tieň (ako by to bolo pri klasickom projektore s dlhou projekciou). Takýto "krátky projektor" zvládne urobiť uhlopriečku 78 palcov (čiže cca 200 cm) pri pomere strán 4:3, čo je štandardný pomer strán pre väčšinu tabúľ. V prípade tabúl s pomerom strán 16:9 alebo 16:10 (čiže filmové formáty) je nutné používať širokouhlý projektor, prípadne projektor s ultraktrátkou projekciou (niekde uvádzaný ako "s veľmi krátkou projekciou"). Ten premieta už zo vzdialenosti 30 - 50 cm od tabule, no takýto "ultrakrátky projektor" výrazne drahší ako "krátky projektor".